استاد دلشاد سوالاتی را در جلسات مختلف طرح می‌کنند که یافتن پاسخ آن ها به عهده خودمه!

اینجا جواب این سوالا به ترتیب هست!!!


 • دنده گردنی (cervical rib) چیست؟

در 12 مهره سینه ای در کنار هر کدام از این زوائد عرضی یک دنده متصل شده است. پس 12 مهره سینه ای 12 جفت دنده در دو طرف دارند که قفسه سینه را درست میکنند. مهره های گردنی هم زوائد عرضی را دارند ولی دنده ندارند. گاهی اوقات پایینترین مهره گردن یعنی مهره هفتم هم یک دنده دارد که البته به اندازه دنده های سینه ای نیست و از آنها کوچکتر است. پس این دنده در بالای دنده اول سینه ای قرار میگیرد. به این دنده اضافی دنده گردنی میگویند و از هر 200 انسان در یک نفر وجود دارد. پس این انسان ها بجای 12 جفت دنده 13 جفت دنده دارند.

دنده گردنی میتواند در یک طرف گردن باشد و یا میتواند دو طرفه باشد. یک سر این دنده به مهره هفتم گردنی متصل شده است ولی سر دیگر آن معمولا آزاد است. البته گاهی اوقات سر دیگر آن با دنده اول سینه ای مفصل میشود و یا گاهی اوقات از سر این دنده گردنی یک نوار بافتی محکم خارج شده و به دنده اول متصل می‌شود.

در جلو و بالای دنده اول،اسنخوان ترقوه قرار گرفته است. بین دنده اول و استخوان ترقوه فضایی وجود دارد که به آن Thoracic outlet (فضای خروجی سینه) می‌گویند.اهمیت این فضا در اینست که عروق و اعصاب مهمی از آن عبور میکنند.

 تنگ شدن این فضا ایجاد بیماری ای به نام  Thoracic outlet syndrome  (سندرم توراسیک اوتلت) می‌کنه و اهمیت دنده گردنی اینه که وجودش یکی از شایعترین علل ایجاد سندرم توراسیک اوت لته!!!


 • دنده کمری چیست؟

مثل دنده گردنی ؛ دنده کمری هم بسیار کمیابه و منظور اینه که فرد چسبیده به زائده عرضی (transverse process)  مهره L1 یه دونه یا یه جفت دنده وجود داشته باشه!                      


 • سگ اسکاتلندی‌ چیست؟

تن تن دیدی؟ سگش!!! .... مسخره :(

راست میگم؛در یک رادیوگرافی ساده از ستون مهره ها اگر با یه زاویه مایل (مثلا 45 درجه) از مهره های یه فرد عکس بگیریم این سگه رو میبینم! که هر کدوم از اجزای بدنش قسمتی از یک مهره است:

 1. پوزه : transverse process

 2. چشم : pedicle

 3. گوش: superior articular process

 4. پای جلو : inferior articular process

 5. پای عقب :  spinous process 

 6. دم : spinous process مهره بالایی 

چنانچه مهره های روی یکدیگر سر بخورند و جلو و عقب قرار بگیرند بیماری ای به نام spondylolisthesis (اسپاندیولیستیس) رخ می دهد که در آن دور گردن این سگه یه قلاده تشکیل میشه!


 


 • مثلث شنیدن (auscultation triangle) چیست؟

اگر از پشت به یه نفر نیگا کنم یه مثلث میبینم که 3 تا ضلعش ایناس:

 1. کناره داخلی استخوان کتف

 2. کناره پایینی ماهیچه ذورنقه ای

 3. کناره بالایی ماهیچه پهن پشتی

به این مثلث میگن مثلث شنیدن یعنی طبیبا برای شنیدن صدای قفسه سینه (ششها) با گذاشتن استتوسکوپ ( گوشی پزشکی) از این ناحیه استفاده میکنن!

البته چن تا کاربرد دیگه هم داره : جراحی هایی که از پشت برای دسترسی به قلب یا شش ها انجام میدن + جراحی پرده جنب یا تزریق مایع جنب!